[b]Zgodnie z regulaminem wynagrodzenia zostały wypłacone w ostatnim dniu stycznia, a dla jednego działu (w związku z charakterem pracy) w pierwszych dniach lutego. I co do tych wynagrodzeń mamy wątpliwości. Czy aby ująć koszty zaliczek na podatek według nowych przepisów memoriałowo w kosztach podatkowych stycznia, powinniśmy zapłacić je do 20 lutego, mimo że termin ustawowy mija 20 marca?[/b]
Zaliczki od wynagrodzeń pracowników za styczeń wypłaconych w lutym są kosztem stycznia, pod warunkiem że wynagrodzenia te zostały wypłacone w terminie.
Tak wynika z art. 22 ust. 6ba – 6bb ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 4g – 4h ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. Zgodnie z tymi przepisami [b]należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony[/b]. W razie uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje metodę kasową, są one kosztem w miesiącu zapłaty.
Zaliczka na podatek dochodowy wchodzi w skład wynagrodzenia pracownika (jest ona bowiem finansowana z jego środków, a pracodawca jedynie potrąca określone kwoty z tego wynagrodzenia).
[b]Zatem gdy wynagrodzenie styczniowe jest wypłacone w lutym, to jest ono kosztem stycznia w kwocie brutto obejmującej także podatek i część składek ZUS (finansowaną przez pracownika). W jakim terminie pracodawca odprowadzi zaliczkę do urzędu skarbowego (i tę część składek do ZUS), jest bez znaczenia.[/b]
[b]Natomiast składki ZUS od przychodów z pracy w części finansowanej przez płatnika (pracodawcę) są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne[/b], pod warunkiem że składki te zostaną opłacone:
- od wynagrodzeń wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne – w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
- od wynagrodzeń wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony – nie później niż do 15 dnia tego miesiąca (czyli na miesiąc przed terminem płatności do ZUS).
[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]