[b]Stwierdził tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji (nr IPPB1/415-85/09-2/KS). [/b]
Z pytaniem zwróciła się prawniczka, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Przedmiotem jej działalności jest doradztwo prawne i podatkowe.
W marcu 2009 r. wnioskodawczyni chce rozpocząć studia podyplomowe z zakresu rolnictwa. Ich program, poza przedmiotami związanymi z hodowlą zwierząt i roślin, obejmuje wiele innych przedmiotów, związanych m.in. z prawem rolnym, rachunkowością gospodarstw rolnych oraz programami pomocowymi Unii Europejskiej dla gospodarstw rolnych.
Dzięki uzyskanej na studiach wiedzy kobieta chce świadczyć usługi prawne związane ze specjalistyczną dziedziną, jaką jest prawo rolne. Chce też pomagać w pozyskiwaniu funduszy unijnych dla rolników.
Wnioskodawczyni pyta, czy kwota, jaką zapłaci za studia, może stanowić koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Według dyrektora IS tak.
Dyrektor izby przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dotyczy to opłat, które mają związek z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.
Jak stwierdził dyrektor, [b]podniesienie kwalifikacji zawodowych pomoże wnioskodawczyni rozszerzyć zakres prowadzonej działalności[/b]. Chodzi o świadczenie usług prawnych związanych z prawem rolnym oraz doradztwem w pozyskiwaniu funduszy unijnych dla osób prowadzących gospodarstwa rolne. [b]Wiedza nabyta podczas studiów pozwoli rozszerzyć ofertę obecnie świadczonych usług. Może się też przyczynić do pozyskania nowych klientów.[/b]
Według dyrektora IS wydatki poniesione w związku z podjęciem nauki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom. Muszą jednak zostać należycie udokumentowane.
Autor interpretacji zauważył, że to na podatniczce spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami. Musi też udowodnić, że opłata za studia ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.