Zaliczą oni odsetki do kosztów w takiej części, w jakiej posiadają prawo do udziału w zysku spółki.
[b]Wynika to z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lutego 2009 r. (IPPB1/415-1304/08-2/AG)[/b].
Podatniczka jest wspólnikiem spółki jawnej. Zamierza udzielić spółce pożyczki z przeznaczeniem na jej działalność gospodarczą. Pożyczka będzie oprocentowana na zasadach rynkowych. Zastanawiała się, czy odsetki od pożyczki zapłacone przez spółkę jawną jej wspólnikowi będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników tej spółki.
[srodtytul]Nie spółka, lecz wspólnik[/srodtytul]
Izba skarbowa wyjaśniła, że podatnikiem – w myśl art. 7 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] – jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. W przypadku zatem prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niemającej osobowości prawnej podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.
Zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się również do kosztów uzyskania przychodów.
[srodtytul]Nie zawsze się uda[/srodtytul]
W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Ten ostatni przepis w ust. 1 pkt 9 mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów.
Co to oznacza? Tyle, że pobierane przez wspólnika odsetki od pożyczki udzielonej spółce jawnej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla tego wspólnika, ale mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów przez pozostałych wspólników w takiej części, w jakiej partycypują oni w kosztach spółki.
W interpretacji izby skarbowej czytamy, że „nie sposób się zgodzić z wnioskodawcą, iż o własnym kapitale włożonym przez podatnika w źródło przychodów można mówić wtedy, gdy wiąże się on z pierwotnym kapitałem, dzięki któremu spółka rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej”.
[srodtytul]Własny kapitał[/srodtytul]
Formą własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów w zakresie objętym art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest również forma udzielenia pożyczki spółce jawnej przez jej wspólnika.
Zawarcie umowy pożyczki pomiędzy wspólnikiem spółki jawnej a samą spółką skutkuje tym, że wspólnik pożycza sam sobie w części, w jakiej ma udział w majątku wspólnym.
Kwalifikowanie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki należy w tej sytuacji rozpatrywać osobno u wspólnika jej udzielającego oraz u pozostałych wspólników.
[b]Tym samym odsetki wypłacone przez spółkę jawną nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów dla wspólnika-pożyczkodawcy, bo w myśl art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy za koszt uzyskania przychodu nie uważa się odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. [/b]
[ramka][b]Ważne [/b]
Skutki podatkowe zaliczenia odsetek od kredytów (pożyczek) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzależnione są od rodzaju podmiotu udzielającego tej pożyczki, faktycznego poniesienia wydatku w postaci zapłaty odsetek oraz celu, na jaki pożyczki zostały przeznaczone.[/ramka]