Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 października 2008 r. (ITPB2/415-779/08/AD)[/b].

Pracownik złożył PIT-12 oraz oświadczenie uprawniające go do skorzystania z ulgi z tytułu wychowania dziecka. Pracodawca sporządził PIT-40 (w którym wykazał nadpłatę). Przesłał go do urzędu skarbowego 22 lutego. 29 lutego rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę. W tej sytuacji nie mógł potrącić zaliczek z przyszłego wynagrodzenia i nie przekazał należnej kwoty pracownikowi. Wypłaty pieniędzy, jakie zostały wykazane do zwrotu w zeznaniu PIT-40, odmówił pracownikowi również urząd skarbowy. Skierował go do pracodawcy. Ponieważ spółka nie wiedziała, jak postąpić, wystąpiła z pytaniem do organów podatkowych. Sugerowała, że pieniądze powinien zwrócić pracownikowi urząd skarbowy. Izba skarbowa była jednak innego zdania.

W wydanym przez nią piśmie czytamy, że „rozwiązanie umowy o pracę nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zwrotu należnej pracownikowi kwoty, stąd w niniejszym przypadku zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia na formularzu PIT-40 ciąży nadal na spółce”.

[srodtytul]Było oświadczenie, jest ulga[/srodtytul]

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy, złoży płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru (mowa o PIT-12), płatnik jest obowiązany sporządzić roczne obliczenie podatku (czyli PIT-40).

Przy rocznym obliczeniu podatku płatnik odlicza od podatku – na wniosek podatnika – kwotę, o której mowa w art. 27f (chodzi o ulgę na dzieci), jeżeli podatnik w odpowiednim terminie złoży oświadczenie, w którym stwierdzi, że spełnia warunki określone w art. 27f, wskaże liczbę dzieci, na które przysługuje odliczenie, oraz kwotę odliczenia.

[srodtytul]Płacimy, nawet gdy zwolnimy pracownika[/srodtytul]

Roczne obliczenie podatku płatnicy sporządzają do końca lutego po upływie roku podatkowego i w tym samym terminie przekazują podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu (właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika).

Z rozliczenia rocznego czasem wynika nadpłata. To, w jaki sposób zwraca ją płatnik, określa art. 37 ust. 4 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że nadpłatę zalicza się na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, to płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce. Zwrócone nadpłaty w gotówce płatnik potrąca z kwot pobranych zaliczek przekazywanych urzędom skarbowym, wykazując je w deklaracji PIT-4R.

Gdy płatnik nie dopełni wspomnianych czynności, obowiązek zwrotu nadpłaty nie przechodzi na organ podatkowy. Oznacza to, zdaniem izby, że rozwiązanie umowy o pracę nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zwrotu należnej pracownikowi kwoty.

[ramka][b]Uwaga[/b]

W rozliczeniu za 2008 rok płatnik po raz ostatni uwzględnia ulgę na dzieci. Potem pracownik będzie robił to sam.[/ramka]