[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 28 grudnia 2008 r. (IBPB1/415-695/08/WRz).[/b]

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu poza siecią sklepową (w imieniu i na rachunek zlecającego) polegającą na prezentacji towaru, podpisaniu umowy i pobieraniu prowizji za sprzedaż. Wystąpił do urzędu statystycznego o klasyfikację PKD prowadzonej działalności. Otrzymał pismo nadające PKD 47.99. Z (pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami). Płaci od niej 3-proc. ryczałt ewidencjonowany. Nie był jednak pewien, czy postępuje właściwie. Wystąpił więc o interpretację i dowiedział się, że stosowana przez niego stawka jest nieprawidłowa.

[srodtytul]Uwaga na treść załącznika[/srodtytul]

U osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od braku przesłanek określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z ustawy tej wynika, że opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników uzyskujących w całości lub w części przychody ze świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Wymienia on m.in. usługi pośrednictwa w sprzedaży określonego towaru lub określonej grupy towarów, gdzie indziej niesklasyfikowanych (51.18 PKWiU).

Jeśli zatem usługi świadczone przez podatnika w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie są usługami pośrednictwa w sprzedaży określonego towaru lub określonej grupy towarów gdzie indziej niesklasyfikowanych, to uzyskane przychody mogą być opodatkowane ryczałtem.

[srodtytul]Decyduje rodzaj usługi, a nie wpis[/srodtytul]

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu w przypadku przychodów uzyskanych ze sprzedaży detalicznej prowadzonej poza siecią sklepową (w imieniu i na rachunek zlecającego) zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług, a nie treści posiadanego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określonego według PKD.

[srodtytul]Sprzedaż produktów[/srodtytul]

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. [b]W razie trudności w ustaleniu symbolu może się zwrócić o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. [/b]Wynika to jasno z komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (DzUrz GUS nr 1, poz. 11).

Działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

[ramka][b]Jak wybrać właściwą stawkę[/b]

Zgodnie z art. 12. ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 8,5 proc. – między innymi z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., z pewnymi zastrzeżeniami,

- 5,5 proc. – między innymi od uzyskanej prowizji z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów,

- 3,0 proc. przychodów – między innymi z działalności usługowej w zakresie handlu. [/ramka]

[ramka][b]GPP uwaga [/b]

Jeśli przychód pochodzący z pobieranych prowizji nie jest zaliczany do usług pośrednictwa w sprzedaży, to jest on opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, ale nie według stawki 3, lecz 8,5 proc.[/ramka]