[b]To teza wyroku WSA w Warszawie z 20 listopada 2008 r. (III SA/Wa 1197/08).[/b]
Spółka w celu uzyskania kapitału na prowadzenie działalności gospodarczej zamierzała wejść na giełdę. Zapytała organ podatkowy, czy ma prawo do odliczenia VAT wykazanego w fakturach dokumentujących wydatki na obsługę konsultingową, audytorską, prawniczą i reklamową, związaną z procesem emisji akcji. W ocenie spółki prawo to przysługiwało jej zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Organy podatkowe uznały takie stanowisko za nieprawidłowe, twierdząc, że emisja akcji nie jest dostawą towarów czy świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT. Powołując się na art. 86 ust. 1 ustawy, wskazały, że prawo do odliczenia nie przysługuje w stosunku do podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W przedstawionym stanie faktycznym poniesione przez spółkę wydatki są związane z czynnościami, które nie podlegają opodatkowaniu. Tym samym prawo do odliczenia nie przysługuje.
Spółka wniosła skargę do sądu, który przyznał jej rację. Sąd podkreślił, że emisja akcji jest podstawowym instrumentem pozyskiwania przez spółkę akcyjną kapitału. Zdaniem WSA podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego przy czynnościach związanych z emisją akcji. Mają one bowiem związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i dokonywaniem czynności opodatkowanych.
[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Tomasz Siek, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z zakupami towarów i usług dotyczącymi emisji akcji. Wprawdzie wydatki takie są powiązane z czynnościami opodatkowanymi tylko pośrednio, ale taki związek wystarczy, aby odliczyć VAT. Środki pozyskane poprzez emisję akcji posłużą bowiem do zwiększenia w przyszłości sprzedaży podlegającej opodatkowaniu.
Przedstawiona przez sąd interpretacja polskich przepisów zgodna jest z zasadą neutralności VAT dla podatnika, jak również [b]orzecznictwem ETS (sprawa C-465/03 Kretztechnik).[/b]
Problem ten nie jest jednak jednolicie rozstrzygany przez polskie organy podatkowe, mimo ustalonej linii orzecznictwa sądów administracyjnych. Niektóre urzędy skarbowe przyjmują, że podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego związanego z kosztami emisji akcji. Moim zdaniem takie interpretacje są niezgodne z polskimi przepisami oraz zasadami systemu podatku VAT.[/ramka]