[b]Zajmujemy się sprzedażą hurtową i detaliczną ręczników, pościeli, koców. Towary kupujemy w Polsce i za granicą. Aby zapoznać odbiorców z ofertą, przekazujemy nieodpłatnie po jednej sztuce z danego asortymentu, którym jest zainteresowany klient chcący kupić większą partię. Jest to towar pełnowartościowy, potencjalny nabywca może więc go przetestować (np. sprawdzić w wysokiej temperaturze podczas prania). Przybijamy na każdym takim produkcie dużą pieczęć „próbka”, której nie można usunąć. W ten sposób zabezpieczamy się przed wprowadzeniem towaru do obrotu handlowego przez klienta, a jednocześnie umożliwiamy sprawdzenie jakości naszych produktów przez odbiorców.
Czy słusznie postępujemy, traktując taki towar jako próbkę w rozumieniu ustawy o VAT i nie płacąc przy jego przekazaniu podatku?[/b]
[b]Tak.[/b] Towar, który firma przekazuje klientom, można uznać za próbkę. Przypomnijmy, że na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowane są nieodpłatne przekazania towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia). Udostępnienie ręczników, pościeli i koców w celach testowych stanowi niewątpliwie przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W konsekwencji nie powinno być opodatkowane (przy jednoczesnym zachowaniu prawa do odliczenia).
W praktyce jednak organy podatkowe uważają, że nieodpłatne przekazanie towarów nie podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy są to drukowane materiały reklamowe i informacyjne, prezenty o małej wartości i próbki, czyli towary wymienione w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT (np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 23 kwietnia 2008 r., IPPP1-443-287/08-2/JL[/b]).
Przez próbkę – zgodnie z art. 7 ust. 7 ustawy o VAT – rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Towary, o których mowa w pytaniu, to niewątpliwie próbki. Wręczanie po jednej sztuce z pewnością stanowi przekazanie niewielkiej ilości towarów. Warto podkreślić, że przy tego typu produktach jedyną rozsądną formą udostępnienia ich jako próbki jest przekazanie w całości (tylko wtedy zachowują skład oraz wszystkie swoje właściwości).
Reasumując, czytelnicy postępują prawidłowo. Co więcej przekazywane towary stanowiłyby próbki również wówczas, gdyby nie były tak pieczętowane.
[i]Tomasz Krywan jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]