Tak twierdzi Ministerstwo Finansów. Według urzędników preferencyjne, obniżone odsetki mają być liczone jedynie od 1 stycznia 2009 r.

O kłopotach ze stosowaniem nowego art. 56 § 1a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej [/link]pisaliśmy 7 stycznia. Wtedy jednak eksperci mieli nadzieję, że ministerstwo nie będzie interpretowało tego przepisu w sposób aż tak niekorzystny dla podatników. Niestety, mylili się. Bo oto według ministerstwa przepis obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i nie nadano mu mocy wstecznej. Co więcej, zmieniony art. 56 § 3 ordynacji nie daje również upoważnienia do ustalania obniżonej stawki odsetek za zwłokę za okres przed 1 stycznia 2009 r. Dlatego, jak twierdzi ministerstwo, uregulowania art. 56 § 1a mają zastosowanie do korekt deklaracji złożonych po 1 stycznia i nie obejmują korekt złożonych przed tym dniem.

Mówiąc wprost: [b]jeżeli skorygowana deklaracja dotyczy zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia, to – w interpretacji Ministerstwa Finansów – do 31 grudnia 2008 r. odsetki za zwłokę powinny być naliczane według stawki podstawowej odsetek za zwłokę, a od nowego roku – według obniżonej stawki odsetek za zwłokę, o której mowa w art. 56 § 1a ordynacji podatkowej.[/b]

Opinii ministerstwa nie podziela Dorota Szubielska, radca prawny w kancelarii Chadbourne & Parke. – Gdyby wola ustawodawcy miała być taka, żeby przepisowi nie nadawać mocy wstecznej – jak twierdzi Ministerstwo Finansów – to konieczny byłby przepis przejściowy, który wyraźnie stanowiłby, że nowa regulacja, umożliwiająca płacenie obniżonych odsetek za zwłokę, nie ma zastosowania do zaległości podatkowych sprzed 1 stycznia 2009 r. Ponieważ jednak takiego zastrzeżenia nie ma, każdy podatnik ma prawo do korekty deklaracji, którą składa po 1 stycznia tego roku, zastosować ten przepis bezpośrednio – podkreśla Dorota Szubielska.

Stoi ona na stanowisku, że § 1a odnosi się do prawnie skutecznej korekty deklaracji złożonej wraz z uzasadnieniem i zapłatą całości zaległości podatkowej. Nie określa, jaką zaległość obejmuje korekta deklaracji. Ponadto – jak twierdzi – § 1a mówi o obniżce stawki w wysokości 75 proc. stawki, o której mowa w § 1. Czyli odnosi się do stawki 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego.

Przypomnijmy, że nowy przepis – w intencji ustawodawcy – miał zachęcić podatników do dobrowolnego regulowania zobowiązań podatkowych. Stąd pomysł preferencyjnych odsetek, które może naliczyć od zaległości podatkowej tylko ten, kto samodzielnie skoryguje błędne rozliczenie z urzędem skarbowym.