[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 9 grudnia 2009 r. (IPPB2/415-1343/08-2/SP). [/b]
Spółka objęła opieką medyczną pracowników i ich rodziny. Finansuje usługi dla pracowników (tylko niektórym z nich opłaca dodatkowo opiekę medyczną ich rodzin). Od świadczeń dodatkowych i pakietów rodzinnych pobiera podatek. Zastanawiała się jednak, czy dla pracownika świadczeniem nieodpłatnym jest samo zagwarantowanie dostępności do określonego rodzaju usług medycznych w ramach abonamentu, czy też jest dla nich przychodem, w sytuacji gdy pracownicy skorzystają z tej opieki? Wystąpiła więc o interpretację.
[srodtytul]Obowiązkowe nie, dobrowolne tak[/srodtytul]
Odpowiadając, izba skarbowa wyjaśniła, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy. Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną tych innych nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu.
Zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu pracy, wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Ponosi on ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Wartość tego rodzaju świadczeń otrzymanych przez pracownika od pracodawcy nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy.
[b]W przypadku zatem zakupu przez pracodawcę pakietu usług medycznych uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania z określonych świadczeń ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy. Inaczej jest z obowiązkowymi świadczeniami medycznymi, do których zapewnienia pracodawca jest zobowiązany przepisami kodeksu pracy. Są one przeprowadzone na koszt pracodawcy. W tym wypadku wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika nie stanowi jego przychodu.[/b]
[srodtytul]Nawet gdy nie korzysta [/srodtytul]
Jeżeli pracodawca oprócz kosztów opieki medycznej nad pracownikiem opłaca również abonament medyczny za członków jego rodziny, to łączna wartość kosztów poniesionych przez zakład pracy przypadająca na pracownika i członków jego rodziny stanowi przychód ze stosunku pracy. Abonament medyczny dla członków rodziny jest nieodpłatnym świadczeniem otrzymanym przez pracownika. Gdyby nie łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy, członek rodziny nie otrzymałby tego świadczenia. Nie ma zatem uzasadnienia, aby w tym przypadku przychód przypisywać osobie trzeciej.
O powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez niego i jego rodzinę abonamentu (o określonej wartości pieniężnej). Objęcie pracownika nieobowiązkową opieką medyczną stanowi nieodpłatne świadczenie, którego wartość ustala się według cen jego zakupu. Ryczałtowy sposób opłacania przez pracodawcę kosztów związanych z objęciem pracowników nieobowiązkową opieką medyczną nie stanowi przeszkody w ustaleniu wartości świadczenia przypadającego na każdego uprawnionego.
Przychód z tego tytułu powstaje w momencie dokonania opłaty, na podstawie której pracownik otrzymuje prawo do korzystania z usług medycznych.
[srodtytul]Opłata zryczałtowana [/srodtytul]
Będąc osobą uprawnioną do świadczeń medycznych objętych pakietem, pracownik (bądź członek rodziny) w danym miesiącu może nie skorzystać z żadnych usług lub też skorzystać z usług o faktycznej wartości daleko wykraczających poza odpłatność ryczałtową. Ilość faktycznie wykorzystanych usług przez pracownika i członków jego rodziny nie wpływa na wysokość odpłatności ustalonej w sposób ryczałtowy. Wartość ta jest stała i jest ponoszona za gotowość świadczenia usług objętych pakietem na rzecz konkretnego pracownika (członka jego rodziny), w okresie za który została zapłacona.
Nieodpłatnym świadczeniem spółki na rzecz jej pracowników nie jest korzystanie przez nich i członków ich rodzin z konkretnych usług medycznych, lecz fakt objęcia ich opieką medyczną. Przychodem nie będzie zatem wartość faktycznie skonsumowanych usług medycznych, lecz wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika, jakim jest możliwość skorzystania z takich usług.
[ramka][b]Zdaniem organu podatkowego[/b]
[b]W przypadku pakietów medycznych oferowanych przez pracodawców pracownikom nie ma trudności z indywidualizacją świadczenia. [/b]W momencie wykupu tych usług znana jest zarówno globalna kwota przypadająca do zapłaty, jak i liczba pracowników, dla których wykupiono świadczenia. W tej sytuacji ustalenie przychodu u poszczególnych pracowników jest sprawą oczywistą, nawet jeżeli umowa nie określa jednostkowej ceny pakietu medycznego. Pamiętajmy jednak, że niezmienność kwoty opłacanej przez pracodawcę za objęcie pracowników i członków ich rodzin opieką medyczną może powodować, że przy zmianach w stanie zatrudnienia w poszczególnych miesiącach, przychód z tego tytułu u pracowników może się różnić. [/ramka]
[ramka][b]Uwaga [/b]
Wartość świadczenia medycznego opłaconego za pracownika i członka rodziny pracodawca ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. [/ramka]