[b]Prowadzę działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT. W czerwcu br. kupiłem z przeznaczeniem na cele prywatne nowy samochód osobowy od osoby fizycznej w USA. Odprawa i dopuszczenie do obrotu nastąpiły w Niemczech (zapłaciłem 19 proc. VAT i cło). W Polsce zapłaciłem akcyzę. W urzędzie skarbowym złożyłem oświadczenie, że samochód został kupiony w celach prywatnych. Teraz chcę zmienić przeznaczenie pojazdu i wprowadzić go od listopada do ewidencji środków trwałych. Pojazd, który wykorzystywałem do działalności – jako środek trwały – w październiku miał bowiem awarię i muszę go sprzedać. Czy w związku ze zmianą przeznaczenia auta powstanie zobowiązanie podatkowe w VAT?[/b]
Co do zasady nowe środki transportu powinny być obciążone VAT w kraju, w którym będą rejestrowane i wykorzystywane. Tę regułę wyraża art. 9 ust. 2 oraz art. 10 ust. 3 ustawy o VAT. W opisanej sytuacji czytelnik nabył nowy środek transportu, importując go z USA. Odprawy dokonano w Niemczech i tam pojazd został opodatkowany. Nie rozliczono wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce, ponieważ podatnik oświadczył, że będzie wykorzystywał pojazd w celach prywatnych. Nie trzeba było zatem stosować art. 11 ust. 1 ustawy o VAT nakazującego opodatkowanie w Polsce towarów przemieszczanych z innego kraju członkowskiego, które zostały importowane, ponieważ nie miały one służyć czynnościom opodatkowanym wykonywanym przez czytelnika. Pojazd nie mógł być też opodatkowany na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o VAT, ponieważ czytelnik nie nabywał go w innym niż Polska kraju członkowskim.
Obecnie czytelnik zamierza zmienić przeznaczenie pojazdu. Tak więc importowany pojazd będzie służył czynnościom opodatkowanym. Moim zdaniem trzeba więc zastosować art. 11 ust. 1 ustawy o VAT. Skoro nabywca zamierza wykorzystywać pojazd jako podatnik VAT w celu wykonywania czynności opodatkowanych, to wszystkie warunki z tego przepisu zostają spełnione. Należy uznać, że doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu. Powstanie zatem konieczność rozliczenia VAT z tytułu tego nabycia w Polsce, i to, niestety, w momencie, w którym wystąpił obowiązek podatkowy, czyli 15. dnia miesiąca po dokonaniu dostawy. Można oczywiście argumentować, że istotny jest cel sprowadzenia towaru w momencie jego przywozu do Polski. Jednak w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT nie ma mowy o okresie, w jakim ten cel sprowadzenia towaru powinien być zgodny ze złożonym oświadczeniem. Oczywiście w przypadku korekty i rozliczenia VAT w Polsce czytelnik może odzyskać podatek od wartości dodanej zapłacony w Niemczech. Można się też zastanowić nad innym, wygodniejszym rozwiązaniem – sprzedażą pojazdu firmie leasingowej i rozliczeniem go w leasingu. W takiej sytuacji nie trzeba będzie korygować VAT.
[i]Paweł Małecki - doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama s.c.[/i]