Ostatni kwartał roku to dla wielu firm okres planowania przychodów i kosztów na rok następny. W planach tych istotną pozycją są podatki lokalne, a wśród nich podatek od nieruchomości. Jego specyfika polega na tym, że stawki są zróżnicowane w zależności od gminy, w której znajduje się nieruchomość podlegająca opodatkowaniu.

Nie ma zatem większego znaczenia usytuowanie siedziby firmy. Dla przedsiębiorców powoduje to różne problemy. Taki sam budynek w jednej gminie może być opodatkowany wyższą stawką, w innej dużo mniejszą.

Wiele gmin nie podjęło jeszcze uchwał podatkowych na 2009 rok. A to może utrudniać planowanie. Co więcej, poszczególne rady gmin określają wzory formularzy podatkowych stosowanych na ich terenie do rozliczania podatków. Dla firm o rozproszonej działalności to spore utrudnienie.

[srodtytul]Los przedsiębiorcy w rękach rady[/srodtytul]

Kompetencje do ustalania kwot podatku od nieruchomości posiada rada gminy. To ona, w drodze uchwały, określa wysokość stawek tego podatku (w granicach ustalonych przez ustawę o podatkach i opłatach lokalnych).

Górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki są zmieniane, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=277864]komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 5 lipca 2008 r. opublikowanym w Monitorze Polskim nr 54 (poz. 486)[/link] wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2008 r. wyniósł 4,2 proc.

[srodtytul]Czasem stare stawki[/srodtytul]

Jeśli rada gminy nie uchwali stawek podatkowych na rok następny, obowiązują stawki z roku poprzedniego. [b]Rada powinna podjąć uchwałę w sprawie stawek podatkowych do końca roku poprzedzającego rok, w którym mają one obowiązywać.[/b]

Nowe stawki obowiązują po upływie 14 dni od opublikowania uchwały w dzienniku urzędowym województwa, na terenie którego znajduje się gmina. Pamiętajmy jednak, że uchwały często w swej treści zawierają przepis, w myśl którego wchodzą w życie w ciągu 14 dni od daty publikacji, ale z mocą obowiązującą od początku roku kalendarzowego.

Rada gminy ustala również wzory formularzy podatkowych, które będą obowiązywały przy rozliczaniu podatku. Różnorodność druków podatkowych powoduje, że brak jest w tym zakresie jednolitych standardów. To zaś uniemożliwia zastosowanie narzędzi informatycznych do szybkiego złożenia deklaracji podatkowych.

[srodtytul]Formularze mogą się różnić[/srodtytul]

Co do zasady formularze te powinny umożliwić zebranie danych dotyczących podmiotu i przedmiotu opodatkowania niezbędnych do wymiaru i poboru podatku od nieruchomości.

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej na podatek od nieruchomości na przyszły rok do 15 stycznia 2009 r. Złożenie deklaracji powinno nastąpić bez dodatkowego wezwania ze strony organu podatkowego, jakim jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

[srodtytul]Błędy uda się poprawić[/srodtytul]

Złożoną deklarację organy podatkowe są zobowiązane sprawdzić. W razie stwierdzenia, że zawiera błędy lub oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy – w zależności od rodzaju błędu – może podjąć dwojakie działania. [b]Może poprawić deklarację z urzędu poprzez naniesienie poprawek lub uzupełnień.

Prawo takie przysługuje jednak, tylko gdy kwota, o jaką się pomylił przedsiębiorca, nie przekracza 1000 zł.[/b] W takim przypadku organ podatkowy robi korektę, a uwierzytelnioną kopię skorygowanej deklaracji doręcza podatnikowi. Ten może korekty nie uznać i w ciągu 14 dni złożyć swój sprzeciw do organu podatkowego.

W przypadku pozostałych błędów organ podatkowy ma prawo wezwać przedsiębiorcę do złożenia korekty deklaracji i stosownych wyjaśnień.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie złoży deklaracji podatkowej, organ podatkowy może zażądać złożenia wyjaśnień lub wezwać do jej złożenia, jeśli – mimo takiego obowiązku – deklaracja do niego nie trafiła.

W razie wątpliwości co do poprawności złożonej deklaracji organ podatkowy może wezwać do udzielenia w wyznaczonym terminie niezbędnych wyjaśnień lub uzupełnienia deklaracji, wskazując przyczyny podania w wątpliwość rzetelności danych w niej zawartych.

[ramka][b] Stawki podatku[/b]

Od mkw. powierzchni użytkowej zapłacimy w 2009 roku w przypadku:

- gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – [b]0,74 zł[/b],

- gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodno-retencyjne lub elektrownie wodne – [b]3,90 zł[/b],

- pozostałych gruntów – [b]0,37 zł[/b],

- budynków mieszkalnych –[b] 0,62 zł[/b],

- budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – [b]19,81 zł[/b],

- budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym –[b] 9,24 zł[/b],

- budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych – [b]4,01 zł[/b],

- budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego – [b]6,64 zł[/b].[/ramka]