To wnioski z [b]wyroku WSA w Warszawie z 3 października 2008 r. (III SA/Wa 1056/08)[/b].
Spółka zajmuje się sprzedażą hurtową sprzętu RTV/AGD. Dostawcami tego sprzętu były firmy dystrybucyjne, które w celu zachęcenia do zwiększenia obrotu towarem przyznawały spółce premie pieniężne. Były one wypłacane za osiągnięcie określonego w umowie poziomu obrotu. Spółka zapytała organ podatkowy, czy wypłata premii jest wynagrodzeniem za usługę, która powinna być opodatkowana. Jej zdaniem premie nie mogą być uznane za wynagrodzenie za usługi, ponieważ bonus ma charakter motywacyjny do dalszej współpracy i pozostaje bez wpływu na podstawę opodatkowania VAT.
Minister finansów uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, że premia jest ściśle uzależniona od określonego zachowania kupującego, więc jej wypłata jest wynagrodzeniem za świadczenie usługi na rzecz sprzedającego. W rezultacie zachowanie spółki polegające na osiągnięciu określonego w umowie obrotu należy uznać za świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Minister, powołując się na art. 41 ust. 13 ustawy o VAT, uznał, że ta czynność jest opodatkowana 22-proc. stawką i powinna być udokumentowana fakturą.
[b]WSA podzielił argumentację spółki, uznając za niedopuszczalne opodatkowanie VAT transakcji raz jako dostawy towarów, drugi raz jako usługi. Potwierdził, że za usługę nie można uznać osiągnięcia obrotów w wysokości określonej w umowie.[/b] Premia wypłacona w takiej sytuacji przez sprzedawcę nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi.
[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Teresa Sławińska, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]
Jak wskazał WSA, premie pieniężne wypłacane przez dostawcę towarów nabywcy za osiągnięcie obrotów w wysokości określonej w umowie nie są obciążone VAT. Niedopuszczalne jest bowiem traktowanie jednej czynności – sprzedaży towarów – jako dwóch. Skoro czynność ta jest opodatkowana u sprzedawcy jako odpłatna dostawa towarów, to nie może jednocześnie być opodatkowana u nabywcy jako świadczenie usługi. Oczywiście przy założeniu że po stronie nabywcy nie występują żadne dodatkowe czynności poza zakupem towarów.
Oznacza to, że wypłata premii pieniężnej nie powinna być dokumentowana fakturą. Jeśli jednak zostanie ona wystawiona, to wystawca ma obowiązek zapłacenia wykazanego podatku, natomiast otrzymujący nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Rozliczenie premii pieniężnych od momentu wejścia Polski do UE budzi liczne wątpliwości. [b]Minister finansów w piśmie z 30 grudnia 2004 r. (PP3-812-1222/2004/AP/4026)[/b] wskazał, że premia powinna być rozliczana dwojako, w zależności od stopnia jej powiązania z dostawami towarów. W przypadkach gdy premie wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. zakupów o określonej wartości czy danej ilości towarów w określonym czasie lub też terminowych płatności i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą, należy uznać, że są wynagrodzeniem za świadczenie usługi przez nabywcę.
W praktyce organy podatkowe nadal bardzo często przychylają się do tego stanowiska. Należy jednak mieć nadzieję, że ustalona linia orzecznicza w tym zakresie zostanie w niedługim czasie przyjęta przez fiskusa. [/ramka]