Korygując zeznanie roczne, nie trzeba płacić odsetek, jeśli ich wysokość nie przekracza 6,60 zł.

Szybko wykryta niewielka pomyłka nie obciąża więc dodatkowo podatnika.

Wynika to z art. 54 § 1 pkt 5 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej. Obecnie opłata ta wynosi 2,20 zł.

Osoby, które będą korygować swoje zeznanie podatkowe, muszą uwzględnić dwie stawki odsetek za zwłokę. Do 25 czerwca 2008 r. powinny je obliczać według stawki 14,5 proc., a od 26 czerwca ich wysokość wzrosła do 15 proc. Podatnicy muszą także pamiętać, że z wpłatą odsetek nie należy czekać na wezwanie urzędu skarbowego. Ich wysokość należy samemu obliczyć na dzień uregulowania zaległości. Jeśli bowiem wpłata nie pokrywa zaległości wraz z odsetkami, to zalicza się ją proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości oraz kwoty odsetek za zwłokę.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden przepis chroniący podatnika przed nadmiernie wysokimi odsetkami. Mianowicie w myśl art. 54 § 1 pkt 7a ordynacji podatkowej po upływie dwóch lat od dnia złożenia deklaracji podatnik nie jest obciążany odsetkami od zaległości związanych z popełnionymi w deklaracji błędami rachunkowymi lub oczywistymi omyłkami, jeżeli w tym okresie nie zostały one ujawnione przez organ podatkowy, choć mógł je bez trudu wykryć.