VAT naliczony możemy odliczyć wtedy, gdy towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Nie stosujemy tej zasady, jeżeli wydatki na nabycie towarów i usług nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (z wyjątkiem, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego).
Regulacja ta nie ogranicza jednak prawa do odliczenia przez finansującego wydatków na nabycie przedmiotu leasingu. Finansujący, który nabywa nieruchomości w celu dalszego oddania w leasing, zachowuje prawo do odliczenia VAT naliczonego. Niezależnie od tego, czy nieruchomość oddana jest w leasing finansowy, czy operacyjny.
W przypadku leasingu operacyjnego prawo do odliczenia u korzystającego nastąpi na zasadach ogólnych. Korzystający będzie zatem sukcesywnie odliczał VAT naliczony od poszczególnych faktur dokumentujących kolejne raty leasingowe w rozliczeniu za okres, w którym daną fakturę otrzymał, lub za okres następny. Warto pokreślić, że przy leasingu operacyjnym nie ma zastosowania wyłączenie prawa do odliczenia przed wykonaniem usługi. Oznacza to, że w każdym wypadku korzystający może odliczyć VAT w okresie otrzymania faktury lub w następnym.
W leasingu finansowym prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT powstaje, tak samo jak przy leasingu operacyjnym, na zasadach ogólnych. Zatem i w tym wypadku korzystający może odliczyć VAT w okresie otrzymania faktury lub w okresie następnym, z tym że VAT naliczony będzie dotyczył całej wartości leasingu.
Krzysztof Kaczmarek jest doradcą podatkowym, partnerem w TPA Horwath
Małgorzata Dankowska jest konsultantką w TPA Horwath