Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. W interpretacji z 29 maja 2008 r. (nr IP-PB3-423-413/08-2/PS) stwierdził, że musi tak być, bo firma uzyska świadczenie polegające na czasowej możliwości korzystania z kapitału bezpłatnie (nieodpłatnie), a to oznacza, że powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, do którego ma zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację prawa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), był natomiast zdania, że umorzenie odsetek od pożyczki będzie obojętne podatkowo. Za takim stanowiskiem – jak twierdził – przemawia fakt, że samo naliczenie odsetek bez fizycznej ich wypłaty nie stanowi dla spółki kosztu podatkowego.

Ich nieuwzględnienie w kosztach nie powinno skutkować uznawaniem w przychodach umorzonych odsetek od zobowiązań. Nie będą one bowiem stanowiły jakiegokolwiek realnego przysporzenia majątkowego dla spółki, lecz jedynie zmniejszą zobowiązania pieniężne wobec kredytodawcy.

Chodzi o kilka pożyczek, których w latach 1998 – 1999 udzielił spółce obywatel norweski (osoba fizyczna), będący jedynym jej udziałowcem. Zgodnie z postanowieniami tych umów są to pożyczki oprocentowane w wysokości odsetek, jakie stosuje bank, z którego usług korzysta firma. Uzyskane zaś z pożyczki środki zostały przeznaczone na zakup gruntu wraz z budynkiem, który służył do działalności gospodarczej.

W tym roku, jak wynika z opisu stanu faktycznego, pożyczka została spłacona w całości. Zarazem z powodu braku środków finansowych w spółce udziałowiec zamierza umorzyć należne mu odsetki od pożyczki.

Organ podatkowy uznał jednak, że umorzone odsetki będą przychodem spółki. Z reguły umowa pożyczki jest bowiem umową odpłatną. Zawarcie więc umowy nieoprocentowanej lub modyfikacja istniejącego stanu prawnego (umowy pożyczki) poprzez zawarcie postanowień odnośnie do rezygnacji przez pożyczkodawcę z przysługującego mu oprocentowania należy kwalifikować jako przypadek otrzymania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia.