[b]– Prowadząc jednoosobową firmę (badania i analizy techniczne), kupiłem w 2000 r. samochód osobowy z kratką (wówczas zarejestrowany jako ciężarowy). Wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych, ale zarejestrowany był na moje nazwisko. Odliczyłem należny VAT i odliczałem VAT od zakupionego paliwa. Samochód został zamortyzowany. W 2005 r., z uwagi na przepis uniemożliwiający dalsze odliczanie VAT, przerejestrowałem go na osobowy i dalej używam jako firmowy. Teraz przeszedłem na emeryturę i mam zamiar go sprzedać, a potem wyrejestrować działalność gospodarczą. Czy mam wystawiać fakturę na sprzedaż i zapłacić VAT, czy też jestem z niego zwolniony (samochód używany już przez siedem lat)? Czy będę musiał zwrócić VAT odliczony przy zakupie samochodu? Jak tę sprzedaż rozliczyć w księdze przychodów i rozchodów?[/b] – pyta czytelnik DF.

[srodtytul]Zwolnienie dla używanych[/srodtytul]

Sprzedaż samochodów używanych (jako takie rozumie się auto używane przez sprzedającego co najmniej pół roku) jest zwolniona z VAT, pod warunkiem że sprzedający nie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie (tak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Jeśli chodzi o samochody osobowe, zwolnienie przysługuje, nawet jeśli przedsiębiorca odliczył część VAT naliczonego z faktury zakupu (50 lub 60 proc., maksymalnie 5 tys. zł bądź odpowiednio 6 tys. zł).

Jednak u czytelnika nie wchodzi ono w grę. A to dlatego, że odliczył on cały VAT przy zakupie samochodu. Wymontowanie kratki i przekwalifikowanie auta na osobowe nic tu nie zmienia. Zwolnienie nie dotyczy bowiem wszystkich używanych samochodów, ale tylko takich, przy zakupie których w ogóle nie był odliczany VAT albo odliczenie było tylko częściowe (a nie jak w wypadku czytelnika pełne). Potwierdzają to wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Radomsku z 12 grudnia 2006 r. (US III/443-44/06).

[srodtytul]VAT trzeba zapłacić[/srodtytul]

[b]Sprzedaż samochodu będzie więc opodatkowana VAT. Oczywiście powinna być udokumentowana fakturą, chyba że kupującym będzie osoba fizyczna, która takiej faktury nie zażąda.[/b]

Podstawą opodatkowania będzie tu cena sprzedaży pomniejszona o należny VAT. Czytelnik nie powinien się natomiast martwić tym, że będzie musiał oddać fiskusowi to, co odliczył przy zakupie auta. Żaden zwrot podatku naliczonego nie wchodzi tu w grę. Taki efekt mogłoby mieć natomiast pozostawienie auta w firmie do dnia jej likwidacji. Wówczas bowiem samochód trzeba by było wykazać w tzw. remanencie likwidacyjnym. VAT byłby wtedy naliczany od ceny nabycia (a nie od aktualnej wartości rynkowej).

[srodtytul]Dochód z działalności[/srodtytul]

Sprzedaż środka trwałego firmy (a tak był zakwalifikowany samochód czytelnika) skutkuje tym, że pojawia się przychód z działalności gospodarczej. Jest nim cała kwota uzyskana ze sprzedaży auta (pomniejszona o należny VAT). Kosztem uzyskania tego przychodu jest wartość początkowa widniejąca w ewidencji środków trwałych pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych. Ponieważ – jak pisze czytelnik – auto było całkowicie zamortyzowane, koszt uzyskania będzie równy 0 zł. A to oznacza, że uzyskany przychód będzie jednocześnie dochodem do opodatkowania. Należy go wpisać do kol. 8 księgi przychodów i rozchodów „Pozostałe przychody”. Jednocześnie czytelnik powinien wykreślić samochód z ewidencji środków trwałych, podając w niej przyczynę – odpłatne zbycie – i datę zbycia.