Takiej odpowiedzi udzielił w wiążącej informacji podatkowej naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego (sygn. 1472/DPC/42339/05/PK).
Z pytaniem zwróciła się do niego działająca w Polsce spółka, której jedynym akcjonariuszem od czerwca 2000 r. jest spółka akcyjna z siedzibą w Szwajcarii. Podatniczka chciała się dowiedzieć, czy od wypłacanych zagranicznemu akcjonariuszowi dywidend powinna pobrać w Polsce podatek dochodowy od osób prawnych. Jej zdaniem nie ma takiego obowiązku, gdyż na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT wypłata taka korzysta ze zwolnienia.
Naczelnik urzędu skarbowego wyjaśnił, że co do zasady od dywidendy płaci się tzw. podatek u źródła, czyli pobierany w państwie wypłaty zysków z działalności przedsiębiorstwa. Zwolnienie, o którym wspomina we wniosku o interpretację spółka, przysługuje po łącznym spełnieniu kilku ustawowych warunków. Wypłacającym dywidendę musi być podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, dochody z dywidend muszą trafiać do spółki będącej rezydentem podatkowym innego państwa UE, podmiot taki musi posiadać nie mniej niż 10 proc. udziałów w kapitale spółki korzystającej ze zwolnienia. Autor interpretacji zaznaczył, że pomimo zapisu ustawy nakazującego, aby odbiorcą zysków polskiej spółki był podmiot unijny, ze zwolnienia mogą korzystać również zagraniczni udziałowcy z państw wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o CIT. Są wśród nich m.in. spółki utworzone według prawa szwajcarskiego. Przepis ten może być jednak zastosowany tylko wtedy, gdy podmiot zagraniczny posiada udziały (akcje) w polskiej spółce wypłacającej mu dywidendę nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata. W sytuacji opisanej w pytaniu okres ten wynosi ponad siedem lat.
Wnioskodawczyni spełniła zatem wszystkie warunki wymagane przez przepisy do skorzystania ze zwolnienia w CIT.
- Jeśli spółka udokumentuje miejsce siedziby dla celów podatkowych (swoje i firmy szwajcarskiej), przedstawiając wydany przez właściwe organy administracji podatkowej tzw. certyfikaty rezydencji, bez przeszkód będzie mogła skorzystać ze zwolnienia w CIT - stwierdził autor interpretacji.