Czytelnik kupił niedawno od prywatnego właściciela niezabudowaną działkę, która według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowi działkę rzemieślniczą. Na razie nie zamierza nic na niej budować ani prowadzić żadnej działalności. Jest przedsiębiorcą. Pyta, według jakich stawek ma płacić za nią podatek od nieruchomości. Czy najwyższych, czyli przewidzianych dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Wówczas podatek od nieruchomości płaci się według ustalonych przez radę gminy stawek określonych dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (maksymalna stawka w 2007 r. -0,69 zł za1 mkw., a od pozostałych gruntów, w tym związanych z budynkami mieszkalnymi - 0,34 zł za 1 mkw.).

Decydujące znaczenie ma to, że czytelnik jest przedsiębiorcą. Zgodnie bowiem z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych grunty, budynki i budowle uważa się za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli ich posiadaczem jest przedsiębiorca lub inny podmiot prowadzący działalność. Wyjątek stanowią budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami, chyba że przedmiot opodatkowania nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Tak rozumiany grunt związany z działalnością gospodarczą obciążony jest podatkiem od nieruchomości według stawek ustalonych przez radę gminy dla tych gruntów bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez gminę (art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy). Tak samo więc będzie wówczas, gdy grunt figuruje w tej ewidencji jako rolny lub leśny.