Dzięki nowym rozwiązaniom przedsiębiorca szybciej otrzyma potwierdzenie zakończenia przemieszczania wyrobów z jednego składu podatkowego do innego. Tym samym zostanie zapewnione płynne wykorzystanie kwot zabezpieczenia.

Takie zmiany przewiduje projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zabezpieczeń akcyzowych.

- Nowelizacja ułatwi funkcjonowanie składów podatkowych. Będą mogły sprawniej wysyłać towary dzięki możliwości sprawniejszego zarządzania kwotą zabezpieczenia generalnego - mówi Michał Krzewiński z PricewaterhouseCoopers. Tłumaczy, że zabezpieczenie generalne jest przede wszystkim niezbędne do przewozu towarów do innych składów podatkowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy. Przykładowo, jeśli gwarancja wynosi milion złotych i firma wysłała już dwa transporty, od których łączna akcyza wynosi tę kwotę, to z kolejnymi przewozami musi zaczekać do momentu zwrotu karty dokumentu ADT potwierdzającej dotarcie towaru. Na tym dokumencie musi się znaleźć zarówno pieczątka odbiorcy, jak i urzędnika celnego biorącego udział w przyjęciu towaru. Po wprowadzenia systemu elektronicznego do zwolnienia kwoty zabezpieczenia nie będzie już konieczny zwrot dokumentu w formie papierowej. Niewątpliwie skróci się okres blokowania kwoty gwarancji.

Aby korzystać z elektronicznego systemu przemieszczania wyrobów, firma musi złożyć wniosek do urzędu celnego. Muszą być jednak odpowiednie warunki. Przede wszystkim podmioty, na których ciąży obowiązek potwierdzenia odbioru przemieszczanych wyrobów akcyzowych, także korzystają z systemu informatycznego.

To niejedyna zmiana, którą wprowadzi projekt. Aktualizuje on także listę podmiotów uprawnionych do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenia akcyzowe.