- Wykorzystujemy część budynku mieszkalnego jako hotel. Czy parkan okalający działkę, na której dom się znajduje, powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości? - pyta czytelnik DF.

Zgodnie z art. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej uopol) podatkiem od nieruchomości obciążone są generalnie grunty, budynki i budowle. Parkan nie może być zaklasyfikowany jako budynek. Art. 1a ust. 1 pkt 1 uopol definiuje bowiem budynek jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz ma fundamenty i dach.

Może jest wobec tego budowlą? Zgodnie z definicją zawartą w art. 1a ust. 1 pkt 2 uopol budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Z art. 3 pkt 9 prawa budowlanego wynika, że parkan jest właśnie urządzeniem budowlanym związanym z obiektem budowlanym. Przepis ten definiuje urządzenia budowlane jako urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, np. przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym oczyszczania lub gromadzenia ścieków, przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietnikami.

Wydaje się, że parkan spełnia cechy urządzenia budowlanego, dlatego na potrzeby uopol powinien być traktowany jako budowla.

Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie budowle są obciążone podatkiem od nieruchomości. Obowiązek podatkowy dotyczy tylko tych, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Budynek, o którym mowa w pytaniu, jest tylko w części związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. To samo można więc powiedzieć o parkanie. Czy więc w ogóle można go opodatkować? Definicja z art. 1a ust. 1 pkt 3 uopol, mówiąca o budowlach posiadanych przez przedsiębiorcę, przemawia za opodatkowaniem parkanu w całości. Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 1 uopol opodatkowane są budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności. Przepis ten pozwala więc na opodatkowanie jedynie tej części budowli, która pozostaje w takim związku.

Mamy więc problem ze wskazaniem podstawy opodatkowania (wartości budowli), od której powinien być naliczony podatek. Można próbować ją ustalić, odnosząc do wartości budowli np. proporcję wynikającą z części powierzchni budynku wykorzystywanej w działalności do części przeznaczonej na inne cele.