Spółki nieruchomościowe ofiarą sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Do dnia 31 stycznia 2021 r. kierownicy określonych ustawowo podmiotów mają obowiązek przekazania Ministrowi Rozwoju sprawozdań o stosowanych przez te podmioty terminach zapłaty w transakcjach handlowych w 2020 r. Podmioty objęte tym obowiązkiem przygotowywały się do spełnienia obowiązku przez wiele miesięcy, tymczasem spółki nieruchomościowe znienacka zostały również objęte tym obowiązkiem, któremu mogą nie sprostać z uwagi na brak czasu.

Publikacja: 20.01.2021 12:59

Spółki nieruchomościowe ofiarą sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński

Niespodziewany obowiązek dla spółek nieruchomościowych

Zgodnie z przepisem art. 13a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, kierownicy podmiotów, o których mowa w art. 27b ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm.), przekazują, drogą elektroniczną, ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, sprawozdanie o stosowanych przez te podmioty w poprzednim roku kalendarzowym terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Przepis ten funkcjonuje od 1 stycznia 2020 r., więc podmioty nim objęte mogły przez cały 2020 r. na spokojnie przygotować się do spełnienia nowego obowiązku. W tym, przygotować odpowiednie procedury korporacyjne, księgowe, na bieżąco gromadzić wymagane dane.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama