Aktualizacja: 08.07.2020 07:28 Publikacja: 08.07.2020 07:28
Foto: Adobe Stock
Spółka z branży spożywczej przegrała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Lublinie sprawę nieuzasadnionego – jej zdaniem – przedłużenia termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Sąd podzielił argumenty skarbówki, że transakcje z udziałem spółki mają cechy charakterystyczne dla karuzeli VAT. Trwają też postępowania kontrolne i podatkowe wobec jej kontrahentów.
Sprawa dotyczy spółki zajmującej się handlem towarami spożywczymi, m.in. słodyczami, kawą i olejem rzepakowym. Naczelnik urzędu skarbowego wielokrotnie przedłużał termin i ostatecznie zakwestionował jej zwrot VAT za sierpień 2015 r. Uznał, że zgodnie z art. 87 ust. 2b ustawy o VAT, weryfikacja może obejmować sprawdzenie rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie tymi towarami. Tymczasem z zebranego materiału dowodowego wynika, że transakcje z udziałem spółki i jej kontrahentów są wątpliwe, posiadają cechy charakterystyczne dla transakcji karuzelowych, w których obrót już na etapie dostawy do spółki był fikcyjny i służył wyłudzeniu VAT. Spółka pełniła w nich funkcję brokera.
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Fiskus dostał raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć się na je...
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas