Reklama
Rozwiń

VAT: ulga na złe długi i brak zapłaty

Sąd unijny uznał m.in., że trzeba umożliwić obniżenie podstawy opodatkowania VAT, gdy można wykazać, iż podatnik ostatecznie nie otrzymał całości lub części należności za transakcję.

Publikacja: 04.12.2019 02:00

VAT: ulga na złe długi i brak zapłaty

Foto: 123RF

Przedsiębiorcy w Polsce (choć nie tylko) często borykają się z problemem braku płatności wynagrodzenia przez ich kontrahentów za dostarczone towary lub wykonane usługi. Kłopot jest tym większy, że VAT należny od takich świadczeń musi zostać opłacony niezależnie od ściągalności naszej wierzytelności. Rozwiązaniem ma być tzw. ulga na złe długi przewidziana w przepisach o VAT. Chodzi o mechanizm, który pozwala obniżyć podstawę opodatkowania oraz podatek należny (a zatem otrzymać jego zwrot), w przypadku gdy kontrahent nie wywiązuje się z płatności. Korzystanie z takiej możliwości obwarowane jest jednak pewnymi warunkami, które nie zawsze są spełnione. W sukurs przychodzi tutaj najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?