Aktualizacja: 17.06.2019 06:20 Publikacja: 17.06.2019 06:20
Foto: Adobe Stock
Na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, 8-proc. stawką VAT objęte są usługi sklasyfikowane w dziale 55 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – „Usługi związane z zakwaterowaniem". Za chwilę zacznie się szczyt sezonu wakacyjnego, kiedy to zdarza się często, że miejscem takiego zakwaterowania są jachty. Tego typu usługa nie jest powiązana z odbyciem rejsu. Podatnik VAT prowadzi w takim przypadku działalność gospodarczą w zakresie czarteru jachtów, na których najemcy mieszkają i nocują przez określony czas, np. kilka dni. Jest to forma stacjonarnego pobytu na jachcie zacumowanym w porcie. Usługi krótkotrwałego zakwaterowania na jachcie zostały sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55.90.13.0 jako usługi oferowania miejsc sypialnych w wagonach kolejowych i w pozostałych środkach transportu.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Nie prowadzimy w tej chwili żadnych prac, jeśli chodzi o podnoszenie podatków. Trwają natomiast prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański na spotkaniu z dziennikarzami.
Firma nie może rozliczać w kosztach wydatków na samochód udostępniony pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim.
Pomimo trudności w ich uzyskaniu interpretacje indywidualne nadal są dla podatników skutecznym narzędziem zapewnienia sobie pewności odnośnie do prawa podatkowego i ułatwiającym świadome podejmowanie decyzji biznesowych czy osobistych.
Zbycie przez belgijskiego udziałowca udziałów w polskiej spółce wynajmującej i zarządzającej nieruchomościami podlega opodatkowaniu tylko w Belgii, a więc w kraju, gdzie udziałowiec ma siedzibę.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za operację oczu. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste i nie mają związku z biznesem.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas