Reklama
Rozwiń

VAT: jak ustalić miejsce dostawy dla transakcji łańcuchowej

Gdy wysyłkę towaru bezpośrednio na rzecz ostatecznego odbiorcy z Polski zleca pierwszy kontrahent – producent spoza UE, polski podmiot powinien rozliczyć w kraju podatek od towarów i usług. Może być również obowiązany do zapłaty VAT z tytułu importu.

Publikacja: 13.05.2019 05:40

VAT: jak ustalić miejsce dostawy dla transakcji łańcuchowej

Foto: Fotolia

- Towar z kraju trzeciego sprzedawany jest przez podmiot unijny kontrahentowi z Polski, a transportowany jest bezpośrednio z kraju trzeciego do Polski. Warunki dostawy to EXW, miejsce produkcji w kraju trzecim. Producent wysyła towar przesyłką kurierską, której koszty refakturuje na formalnego nabywcę, a ten na ostatecznego nabywcę. Towar zgłasza do odprawy ostateczny nabywca i on płaci VAT importowy. Kogo należy uznać za podmiot, który „organizuje transport"? Czy w tym przypadku jest to producent, który fizycznie wysyła towar, czy może ostateczny odbiorca, który zgłasza do odprawy i de facto ponosi koszty transportu?

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za