Część odsetek nie powiększy wartości początkowej środka trwałego

Część odpisu amortyzacyjnego, która odnosi się do kosztu finansowania dłużnego, może być ustalona poprzez obliczenie proporcji, w jakiej jego wartość ujęta w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej pozostaje w stosunku do całości jego wartości początkowej.

Publikacja: 03.12.2018 01:00

Część odsetek nie powiększy wartości początkowej środka trwałego

Foto: Fotolia.com

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 września 2018 r. (0114-KDIP2-2.4010.267.2018.1.AM).

Wnioskodawca (spółka) jest polskim podatnikiem CIT, rezydentem podatkowym w Polsce, działającym w branży chemicznej. W związku z prowadzoną działalnością, nabywa lub wytwarza we własnym zakresie środki trwałe oraz nabywa wartości niematerialne i prawne, które będą podlegały amortyzacji podatkowej. Zakup lub wytworzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych może się odbywać ze środków własnych spółki albo z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego. W szczególności spółka może wykorzystywać środki finansowe pozyskane na podstawie umowy kredytu bankowego lub na podstawie umów pożyczek zawartych z innymi podmiotami. W związku z tym, spółka może ponosić koszty związane z pozyskaniem oraz korzystaniem z finansowania, które będą spełniać definicję kosztów finansowania dłużnego z art. 15c ustawy o CIT. Przedmiotowe wydatki mogą być poniesione lub naliczone do dnia oddania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a zatem zostaną zaliczone do ich wartości początkowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT