Ustawodawca nie różnicuje podatników podatku od nieruchomości

Korzystniejszy, odroczony moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy wszystkich nowo wybudowanych budynków lub budowli, niezależnie od tego, czy ich właścicielem lub posiadaczem jest inwestor, czy nabywca.

Publikacja: 07.11.2018 05:00

Ustawodawca nie różnicuje podatników podatku od nieruchomości

Foto: AdobeStock

W 2017 r. spółka wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty podatku od nieruchomości za 2012 r. Podatniczka tłumaczyła, że w lipcu 2012 r. nabyła nieruchomość zabudowaną samoobsługowym domem towarowym wraz z towarzyszącą infrastrukturą, którą wcześniej dzierżawiła. Uznała, że źle naliczyła podatek, bo powinna była uwzględnić przedmiot opodatkowania, tj. powierzchnię budynku oraz wartość budowli, dopiero od 1 stycznia 2013 r. Wskazała na art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.). Wynika z niego, że okolicznością, od której zależy obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części – obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli, albo budynku lub ich części, przed ich ostatecznym wykończeniem.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama