Aktualizacja: 19.09.2018 02:00 Publikacja: 19.09.2018 02:00
Foto: AdobeStock
W celu realizacji przelewu (z tytułu zapłaty na rzecz sprzedawcy należności w części dotyczącej VAT, wpłaty na rzecz urzędu skarbowego podatku VAT, dodatkowego zobowiązania podatkowego, odsetek za zwłokę w podatku VAT lub od dodatkowego zobowiązania podatkowego) bank (SKOK) obciąża kwotą wskazaną w komunikacie (poleceniu) przelewu rachunek VAT nabywcy towarów i usług (podatnika) oraz uznaje tą kwotą jego rachunek bieżący. Jeśli brakuje środków na rachunku VAT, w celu realizacji przelewu na zapłatę na rzecz sprzedawcy należności, w części dotyczącej VAT, bank (SKOK) obciąża wyłącznie rachunek bieżący nabywcy towarów i usług kwotą odpowiadającą wartości sprzedaży brutto, wskazanej w komunikacie przelewu. W razie posiadania środków na rachunku VAT w wysokości niewystarczającej na zapłatę kwoty odpowiadającej kwocie VAT wskazanej w komunikacie przelewu lub na realizację przelewu w celu wpłaty VAT na rachunek urzędu skarbowego, bank (SKOK) obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek bieżący nabywcy (podatnika VAT), na podstawie komunikatu (polecenia) przelewu.
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Małe firmy z UE skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Zmienią się też zasady opodatkowania w handlu dziełami sztuki.
Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowe rozliczenie. Jeśli nie dostaną pieniędzy od kontrahenta, podatek zapłacą po dwóch latach. Nie jest to więc zwolnienie z PIT, tylko jego odroczenie.
Minister Finansów opublikował rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w podatkach dochodowych PIT i CIT.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. A eksperci mówią, że skarbówka i tak preferuje czynności sprawdzające, gdzie nie ma limitów.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Zbyt pochopne lub przedwczesne przyjęcie świadomego uczestnictwa w karuzeli VAT może naruszać wizerunek podatnika będącego spółką.
Fiskus musi zrozumieć, że szermowanie zarzutami wobec podatników bez zgromadzenia konkretnych i jednoznacznych dowodów narusza prawo.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Krajowa Administracja Skarbowa ma zbyt szerokie i za bardzo ogólnie określone prawo dostępu do danych obywateli - sygnalizuje znów Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Oddział zagranicznej spółki jest częścią działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego i nie ma możliwości prowadzenia jej we własnym imieniu i na własny rachunek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas