Przepisy ustawy o VAT obowiązujące od 1 lipca 2018 r. wprowadziły tzw. mechanizm podzielonej płatności. Mechanizm ten umożliwia nabywcom towarów i usług wpłacanie części zapłaty odpowiadającej kwocie VAT na specjalne konto dostawcy. Istotą mechanizmu podzielonej płatności jest rozdzielenie płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że część zapłaty odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała część odpowiadająca kwocie VAT – na specjalne konto dostawcy (tzw. rachunek VAT), którego środkami dostawca może dysponować w bardzo ograniczony sposób.

Czytaj także: Split payment: podzielona płatność - jaki termin na zwrot VAT

Dodaniu przepisów określających mechanizm podzielonej płatności towarzyszyło określenie licznych zachęt do korzystania z tego mechanizmu. Jednym z nich jest dodanie przepisu przewidującego, że zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT jest dokonywany w terminie 25 dni bez konieczności spełniania warunków określonych w art. 86 ust. 6 ustawy o VAT. Dodatkowo, termin ten nie może zostać przez naczelnika urzędu skarbowego przedłużony (zob. pismo Ministerstwa Finansów z 21 lutego 2018 r., PT8.054. 12.2018.TXZ.83E; pismo to jest odpowiedzią na interpelację poselską nr 18899).

Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest jedynie wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją VAT (zob. dodany art. 87 ust. 6a ustawy o VAT), przy czym wniosek ten jest składany przez zaznaczanie odpowiedniej pozycji w deklaracji VAT-7/VAT-7K. W związku z tym obowiązujące od 1 lipca 2018 r. wzory tych deklaracji zawierają pozycję, w której wykazywane są kwoty zwrotu na rachunek VAT. Kwoty takie są wykazywane w poz. 58 (a wcześniej w poz. 57) tych deklaracji, zaś wniosek podatnika o zwrot na rachunek VAT jest składany poprzez zaznaczenie kwadratu „tak" w poz. 68 deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Możliwość wnioskowania o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT w terminie 25 dni nie jest zatem uzależniona od opłacania faktur z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. W konsekwencji, nawet podatnicy, którzy z wykorzystaniem tego mechanizmu nie opłacili żadnej faktury, mogą wnioskować o zwrot na rachunek VAT w terminie 25 dni.

Przykład

Podatniczka chciałaby otrzymać w ciągu 25 dni zwrot VAT, który wykaże w deklaracji VAT-7 składanej w sierpniu 2018 r. Zastanawia się jaka część faktur w danym miesiącu musi być przez nią opłacona w ramach mechanizmu podzielonej płatności, aby mogła otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT w tym przyśpieszonym terminie.

Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest jedynie wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją VAT i zaznaczenie w tej deklaracji odpowiednich pozycji. Przepisy nie wymagają, aby podatnik wnioskujący o zwrot VAT w terminie 25 dni miał obowiązek opłacać faktury z zastosowaniem split payment. ?

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 87 ust. 6a i art. 108a – 108d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)