Kiedy zbywca bitcoinów staje się podatnikiem VAT

Obrót kryptowalutą na polskich i zagranicznych giełdach na rzecz niezidentyfikowanych nabywców, przeprowadzany we własnym imieniu jest rodzajem spekulacji rynkowej. O tym, czy zbywca staje się z tego tytułu przedsiębiorcą, decyduje skala i natężenie działalności prowadzonej w tym zakresie.

Publikacja: 19.03.2018 04:30

Kiedy zbywca bitcoinów staje się podatnikiem VAT

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6 grudnia 2017 r. (III SA/Wa 180/17).

Wnioskodawca nabywał wirtualne środki płatnicze (bitcoiny) za dolary amerykańskie w roku 2011 i w roku 2013. Bitcoin nie spełnia wymagań krajowego lub zagranicznego środka płatniczego, ponieważ nie jest powszechnie akceptowany i wymienialny. Nie można go też uznać za pieniądz elektroniczny. Wirtualne środki płatnicze były zbywane przez wnioskodawcę w roku 2013 na giełdach w Polsce, Japonii i Wielkiej Brytanii na rzecz anonimowych nabywców. W związku ze specyfiką ww. giełd nie można było ustalić kto jest nabywcą bitcoinów ani kto jest ich zbywcą. Wnioskodawca nie zgłosił przeprowadzanych transakcji organom podatkowym. W związku z tym wnioskodawca zadał organowi podatkowemu pytanie, czy transakcje polegające na nabywaniu i zbywaniu bitcoinów podlegają opodatkowaniu VAT. Skarżący uważał, że nie występował jako usługodawca, bo zbywał bitcoiny na rzecz niezidentyfikowanych nabywców i wystawienie komukolwiek faktury VAT byłoby niemożliwe. Wnioskodawca nie świadczył usług dla konkretnego podmiotu, który mógłby zostać wskazany jako usługobiorca.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT