Samorządowcy i vatowcy poczekają na orzeczenia NSA w sprawie VAT

Nie będzie uchwał w sprawie centralizacji VAT w gminach i doręczenia postanowienia o przedłużeniu jego zwrotu. Zamiast tego zapadną wyroki w poszerzonych składach.

Publikacja: 13.02.2018 06:28

Samorządowcy i vatowcy poczekają na orzeczenia NSA w sprawie VAT

Foto: Adobe Stock

Samorządowcy, którzy bez centralizacji rozliczeń po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) chcieli odzyskać VAT, oraz podatnicy spierający się ze skarbówką o przedłużenie terminu do zwrotu tej daniny muszą uzbroić się w cierpliwość. Zaplanowane na poniedziałek wydanie uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego w tych sprawach nie zakończyło się sukcesem.

Pierwszy spór dotyczy gmin, które po latach odmiennej praktyki zostały uznane za jednego podatnika VAT. Wymusiło to zmianę przepisów i wprowadzenie centralizacji rozliczeń VAT w gminie. Problemem okazał się okres po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE, który oficjalnie potwierdził, że tylko gmina może być zarejestrowana dla celów VAT (sprawa C-276/14, gmina Wrocław) do chwili wprowadzenia przepisów regulujących zasady centralizacji rozliczeń. NSA miał rozstrzygnąć, czy w stanie prawnym obowiązującym przed 1 października 2016 r. jednostka samorządu terytorialnego, która w związku z wyrokiem TSUE chciała wykorzystać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych związanych z inwestycją przekazanych nieodpłatnie jednostce budżetowej, była zobowiązana do korekt rozliczeń podatku łącznie wszystkich jednostek organizacyjnych i gminy. Inaczej mówiąc, czy gmina mogła odzyskać VAT np. tylko od jednej inwestycji, czy musiała scentralizować rozliczenia wszystkich swoich jednostek.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama