Reklama
Rozwiń

Czy firma może wystawiać zbiorczą fakturę raz na tydzień

Nie ma powodów, by dokładać przedsiębiorcy obowiązków, jeśli w zgodzie z prawem i bez narażania na szwank budżetu tak się może porozumieć z kontrahentem, by firma funkcjonowała sprawniej.

Aktualizacja: 06.02.2018 05:31 Publikacja: 06.02.2018 04:54

Czy firma może wystawiać zbiorczą fakturę raz na tydzień

Foto: AdobeStock

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa w sporze ze spółką, która chciała wystawiać faktury zbiorcze raz w tygodniu.

We wniosku o interpretację spółka podała, że handluje telefonami komórkowymi i akcesoriami do nich. Z kontrahentami zawiera umowy o współpracy, w których określone zostają m.in. warunki dostaw oraz terminy rozliczeń i płatności. Firma tłumaczyła, że w związku z dużym wolumenem oraz powtarzalnością dostaw zarówno ona, jak i nabywcy zamierzają uzgodnić rozliczanie dostaw w następujących po sobie okresach rozliczeniowych. W celu usprawnienia rozliczeń planuje wystawiać jedną, zbiorczą fakturę. Rozliczenie dostaw i płatność miałyby zatem następować co do zasady nie za pojedyncze dostawy, lecz za ich sumę zrealizowaną w danym przedziale czasowym. Okresy rozliczeniowe z poszczególnymi kontrahentami miały zostać ustalone indywidualnie i mogłyby wynosić tydzień, dwa tygodnie bądź miesiąc kalendarzowy. Możliwe byłyby także inne okresy, uzgodnione z nabywcami, np. sześć dni. Przy takim systemie spółka przykładowo będzie wystawiać fakturę zbiorczą raz w tygodniu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?