Uchwalone na lipcowym posiedzeniu Sejmu zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług przewidują utworzenie nowej matrycy stawek VAT. Ma ona przede wszystkim uprościć i uporządkować system. Nowe regulacje zakładają, że matryca stawek podatku od towarów i usług będzie bazować na Nomenklaturze scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług (CN dotyczy wyłącznie towarów).
Wśród ważnych zmian dotyczących stawek VAT trzeba wskazać na to, że po wejściu w życie tych przepisów jedna stawka będzie stosowana dla całych działów CN. Przykładowo jednym działem będą: „Mięso i podroby jadalne”, „Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne”. Gdy nowe pogrupowanie towarów sprawi, że konieczna będzie zmiana stawki – bo dziś jeden towar z tej grupy może być opodatkowany stawką 8 proc., a inny stawką 5 proc. – to stawki będą zmieniane dla całej grupy „w dół”. Na niektóre towary – resort finansów podkreśla, że na nieliczne – stawka może wzrosnąć.
Zmiany w stawkach VAT na wybrane towary
Obniżenie:
• owoce tropikalne i cytrusowe – z 8 proc. na 5 proc.,
• pieczywo – z 23 proc., 8 proc. lub 5 proc. – na 5 proc.,
• zupy, buliony, żywność homogenizowana – z 8 proc. na 5 proc.,
• musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23 proc. na 8 proc.,
• produkty dla niemowląt i dzieci, tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – z 8 proc. na 5 proc.,
• artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – 8 proc. na 5 proc.,
• e-booki – z 23 proc. na 5 proc.,
• e-prasa – z 23 proc. na 8 proc.
Podwyższenie:
• niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma) – z 5 proc. do 8 proc.,
• homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są ww. produkty – z 5 proc. na 23 proc.,
• lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8 proc. na 23 proc.,
• czasopisma specjalistyczne – z 5 proc. na 8 proc.
Drugi pakiet zmian w VAT
Drugi pakiet zmian związanych ze stawkami VAT dotyczy wprowadzenia do polskiego porządku prawnego wiążącej informacji stawkowej (WIS). To nic innego, jak decyzja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w której potwierdzona zostanie wysokość stawki VAT na dany towar czy usługę.
O wydanie WIS będzie mógł wystąpić każdy podatnik. Co więcej z WIS wydanej dla jednego przedsiębiorcy będzie mógł skorzystać inny, jeśli będzie ona dotyczyć tego samego towaru bądź usługi.
WIS ma również dawać podatnikom ochronę tak jest w przypadku dzisiejszych interpretacji podatkowych. Organ podatkowy nie będzie mógł kwestionować wysokości stawki podatkowej stosowanej przez podatnika na bazie uzyskanej decyzji, gdy towar będzie odpowiadać opisowi zawartemu w WIS.
Dodatkowo ma powstać baza WIS, którą będzie prowadzić Ministerstwo Finansów. Również na wzór bazy interpretacji podatkowych.
Przepisy dotyczące obniżonych stawek VAT dla e-booków i e-prasy oraz wiążąca informacja stawkowa mają wejść w życie 1 listopada 2019 r. Z kolei przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT mają być stosowane od 1 kwietnia 2020 r.