Aktualizacja: 05.04.2022 08:31 Publikacja: 03.03.2022 10:58
Oceniając zgodność z prawem układu sąd nie może sięgać tylko do Prawa restrukturyzacyjnego, ale do wszelkich przepisów obowiązujących w systemie prawa, a także do innych norm.
Foto: teguhjatipras
Jedną z przesłanek, która uniemożliwia zatwierdzenie układu jest jego „niezgodność z prawem”. Niestety, ustawodawca nie sprecyzował o jaką dokładnie „niezgodność z prawem” chodzi. Stąd często sądy odmawiają zatwierdzenia układu z bardzo prozaicznych powodów. Jak uchronić się przed takim obrotem sprawy? Od odpowiedzi na to pytanie może zależeć powodzenie restrukturyzacji.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Od wtorku, 1 października 2024 r. wystartowała scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Połączenia z dotychczasowymi numerami urzędów skarbowych będą automatycznie przekierowywane na infolinię.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
Firma w restrukturyzacji to sygnał, że przedsiębiorca podejmuje działania mające na celu rozwiązanie problemów finansowych i powrót do dobrej kondycji ekonomicznej.
Wielu seniorów pada ofiarą braku wiedzy i wyobraźni, a przede wszystkim własnej szczodrości.
Jeżeli dłużnik nie wykonuje układu – tj. stale nie płaci wierzycielom uzgodnionych kwot – sąd może uznać, że nie wykona on układu, i tym samym umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne.
Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości restrukturyzowanego dłużnika nie biegnie, gdy na podstawie prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do jego majątku.
Rząd skierował do konsultacji projekt ustawy, która wdroży tzw. dyrektywę drugiej szansy. Polska jest spóźniona o dwa lata.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeprowadził rozprawę w sprawie „Myszak”. Dotyczy możliwości wstrzymywania spłat rat bankowi w upadłości.
Choć generalnie dość dobrze radzimy sobie z regulowaniem bieżących opłat, to jest też spore grono konsumentów, którym aktualne dochody oraz oszczędności nie pozwalają na opłacenie rachunków. Wspomagają się kredytami, chwilówkami, dodatkową pracą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas