O interpretację wystąpiła kobieta świadcząca usługi medyczne. Ukończyła studia licencjackie, ale chce kontynuować edukację i uzyskać tytuł magistra. Przekonywała, że ukończenie studiów magisterskich przyniesie jej wyższe dochody. W placówkach państwowych magister zarabia bowiem więcej niż licencjat, mogłaby więc negocjować wyższe wynagrodzenie za wykonywane usługi. Liczy też na zwiększenie liczby kontrahentów.
Kobieta zapłaciła już czesne, i chce je rozliczyć w kosztach firmy, podobnie jak opłaty związane z obroną pracy magisterskiej.
Skarbówka zgodziła się na rozliczenie kosztów. – Wydatki poniesione na czesne za studia oraz związane z obroną pracy magisterskiej pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z istniejącym już źródłem przychodów. Zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Ponadto nie znajdują się na liście wydatków nieuznawanych za koszty, które są wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT – czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 listopada 2022 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.653.2022.2.KP.
Czytaj więcej: