Tak wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB1-1.4010.32.2023.3.AND), o którą wystąpiła spółka akcyjna prowadząca działalność na terenie całej Polski.
Firma zafundowała zagraniczną wycieczkę dla kadry kierowniczej ze wszystkich oddziałów, i chciała się upewnić, czy może rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na opłaty za samolot, noclegi, wyżywienie i ubezpieczenie.
We wniosku podkreśliła, że celem wycieczki jest opracowanie, w miłych warunkach i pozytywnej atmosferze, wspólnej strategii działania firmy. Na wyjeździe przeprowadzono grupowe warsztaty oraz merytoryczne dyskusje. Na warsztatach zaprezentowano wyniki firmy, podsumowano realizację budżetu, omówiono inwestycje. Trwały około 5–6 godzin.
Co więcej, aby kierownictwo nie czuło się osamotnione, na wycieczkę zostały zaproszone ich rodziny.
Fiskus nie zgodził się na rozliczenie w kosztach, bowiem uznał, że wyjazd miał głównie charakter turystyczny i rozrywkowy. Wskazują na to ponoszone przez spółkę wydatki, m.in. na samolot, noclegi, wyżywienie czy bilety wstępu. Brak jest natomiast wydatków związanych z częścią merytoryczną.
Skarbówka zgodziła się, że dobra współpraca członków zespołu jest niezbędna w działalności. Jednak fakt, że część szkoleniowa (5–6 godzin głównego warsztatu i narady) stanowiła znikomy procent całego wyjazdu (7 dni), nie przemawia za tym, że miał charakter szkoleniowy.
Jak zaznaczono, o tym, że wyjazd nie był szkoleniowy, ale rozrywkowy, świadczy również zaproszenie członków rodzin.
Czytaj więcej
Firma nie rozliczy w podatkowych kosztach wycieczki dla kadry kierowniczej, jeśli była na niej głównie rozrywka.