Taki wniosek płynie z interpretacji numer 0112-KDIL2-2.4011.460.2023.2.IM, o którą wystąpił przedsiębiorca zajmujący się stolarką okienną i drzwiową. Zamierza on poszerzyć asortyment o meble z drewna, płyty MDF i elementy stalowe. Dostawcą ma być jego żona, która zajmuje się produkcją domków mobilnych.
Przedsiębiorca wyjaśnił, że cena jest porównywalna z rynkową, a zakupy będą dokumentowane fakturami. Małżonkowie mają wspólnotę majątkową.
W tej sytuacji fiskus nie widział przeszkód, aby wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przypomniał, że przepisy ustawy o PIT nie ograniczają możliwości zawierania transakcji sprzedaży towarów między małżonkami prowadzącymi odrębne firmy. Z interpretacji wynika również, że w tej sprawie nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy małżonka. Skoro jednak żona ma swoją firmę, to nie świadczy pracy, tylko sprzedaje towary jako odrębny podmiot gospodarczy.
Urzędnikom nie przeszkadza również, że małżonkowie mają wspólność majątkową. Przypomniano jedynie, że warunki transakcji nie mogą odbiegać od rynkowych.
Czytaj więcej: