Prokurator Generalny składa dziewięć skarg nadzwyczajnych

Prokurator Generalny skierował już dziewięć skarg nadzwyczajnych od wyroków Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej oraz Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej oddalających roszczenia pracowników żądających od pracodawcy należnej im odprawy pieniężnej z tytułu grupowego zwolnienia oraz sprostowania otrzymanych świadectw pracy - podała Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 24.12.2021 11:09

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (na ekranie)

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (na ekranie)

Foto: PAP/Piotr Nowak

mat

Skargi nadzwyczajne dotyczą przedsiębiorstwa budowlanego z Bielska-Białej. W styczniu 2017 roku pracodawca złożył oświadczenie o wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który obowiązywał w firmie od kwietnia 1994 r. W konsekwencji tego wszyscy zatrudnieni na terenie kraju pracownicy, otrzymali wypowiedzenia zmieniające, obejmujące wszystkie warunki pracy i płacy.

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, uzasadnieniem podjętych decyzji były wysokie koszty pracy, niewspółmierne do wydajności pracy i potrzeba stworzenia systemu motywującego pracowników do większego zaangażowania w pracę, podnoszącego efektywność, wydajność i oszczędność. Pracodawca jednocześnie deklarował w pismach kierowanych do pracowników i przedstawicieli związków zawodowych, że jego celem jest utrzymanie stanu zatrudnienia.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Zmiany w stażu pracy na finiszu. Samozatrudnienie jak etat
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo pracy
Poselska „wrzutka" do kosza? Znamy decyzję Senatu w sprawie surowych kar dla firm