Aktualizacja: 15.01.2025 14:46 Publikacja: 05.06.2022 18:36
Foto: Adobe Stock
Przyjęta na posiedzeniu rządu 25 maja 2022 r. nowelizacja kodeksu pracy wprowadzi na stałe do porządku prawnego pracę zdalną. Z założenia ma ona zastąpić kodeksową telepracę, która się nie sprawdziła jako za mało elastyczna. Niektóre jej rozwiązania zostawiono jednak jako dobrą i przetestowaną już bazę dla pracy zdalnej.
W odróżnieniu od telepracy w przypadku pracy zdalnej kodeks pracy wyraźnie zobowiąże pracodawcę do pokrywania określonych kosztów jej wykonywania. Chodzi nie tylko o zużywaną energię elektryczną, opłaty za telefon czy internet. Obejmie to również prywatne materiały czy narzędzia pracownika – jak komputer – jeśli strony się tak umówią, a urządzenie będzie gwarantowało bezpieczeństwo pracy. Pracownik uzyska wówczas prawo do ekwiwalentu pieniężnego w kwocie ustalonej z pracodawcą.
Przygotowane przez rząd regulacje dotyczące temperatury w miejscu pracy są niejasne i mogą rodzić poważne konsekwencje dla całej gospodarki.
Rząd łagodzi planowane zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Odstąpił od zasady, że obcokrajowcy mają być zatrudniani na umowach o pracę.
Od stycznia 2025 roku zaczynają obowiązywać przepisy podwyższające z datą wsteczną kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami.
Najniższa krajowa od 1 stycznia 2025 r. wzrośnie do 4666 zł. W górę pójdą również należności do ZUS.
Od 25 grudnia w instytucjach publicznych muszą działać procedury zgłoszeń zewnętrznych.
Podatnicy, którzy skorzystali z tzw. wakacji składkowych w grudniu 2024 roku muszą rozliczyć otrzymaną ulgę do 20 stycznia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował "Prognozę wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025–2029". Wynika z niej, że FUS jest stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. To zaś oznacza konieczność dalszego zasilania go m.in. dotacją z budżetu państwa.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Chociaż w ostatnim miesiącu 2024 roku opublikowano w internecie mniej ofert pracy niż w listopadzie, to pozytywnym sygnałem jest ich wzrost w ujęciu rocznym.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas