Można zmieniać zdanie w sprawie oszczędzania w PPK

Uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji, może - kiedy zechce - złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. W takim przypadku pracodawca obliczy i pobierze wpłaty do PPK poczynając od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego mu po złożeniu tego wniosku.

Publikacja: 17.03.2023 16:10

Można zmieniać zdanie w sprawie oszczędzania w PPK

Foto: Adobe Stock

W związku z tzw. ponownym autozapisem do PPK, 1 marca 2023 r. przestały być skuteczne deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożone przed tą datą. Dotyczy to zarówno deklaracji o rezygnacji złożonych przez uczestników PPK, jak i deklaracji o rezygnacji złożonych przez osoby zatrudnione, które zrobiły to przed „zapisaniem” ich do tego programu.

Już 1 marca 2023 r. można było ponownie złożyć deklarację o rezygnacji (i oczywiście można zrobić to nadal). Jeżeli pracownik, który złożył ponownie deklarację o rezygnacji - np. w marcu 2023 roku, nie zmieni zdania, deklaracja ta będzie skuteczna do końca lutego 2027 roku. Pracownik może jednak zdecydować, że chce gromadzić środki w PPK, nie czekając na kolejny tzw. ponowny autozapis – za 4 lata.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę
Prawo pracy
Poselska „wrzutka" do kosza? Znamy decyzję Senatu w sprawie surowych kar dla firm
Prawo pracy
Burzliwa dyskusja nad wyższymi karami dla firm. Są wątpliwości konstytucyjne