Odszkodowanie za dyskryminację w pracy nie jest zwolnione z PIT

Odszkodowanie dla kobiety, która z powodu niższego wykształcenia mniej zarabiała niż pracownicy na tym samym stanowisku, trzeba opodatkować. Zwolnienie z PIT nie przysługuje.

Publikacja: 20.05.2025 05:10

Odszkodowanie za dyskryminację w pracy nie jest zwolnione z PIT

Foto: Adobe Stock

Odszkodowanie otrzymane na podstawie wyroku sądowego jest zwolnione z PIT. Ale jeśli zostało przyznane nie za rzeczywistą szkodę, tylko za utracone korzyści, ulgi nie można zastosować. Taka jest argumentacja fiskusa.

Spójrzmy na rozpatrywaną przez skarbówkę sprawę. Pracowniczka ze średnim wykształceniem dostaje mniejszą pensję niż ci, którzy mają wykształcenie wyższe. Mimo tego, że wykonuje taką samą pracę, posiada ten sam zakres obowiązków i uprawnień, ponosi identyczną odpowiedzialność. Uznała, że to dyskryminacja i wystąpiła do sądu. Wygrała proces i dostała odszkodowanie. Sąd przyznał je za dwa lata, w wysokości różnicy między wynagrodzeniem, jakie pracowniczka powinna mieć bez naruszenia zasady równego traktowania, a wynagrodzeniem rzeczywiście otrzymywanym.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Sejm przyjął projekt dot. jawności wynagrodzeń. Co się zmieni dla pracodawców?
Prawo pracy
Zmiany w stażu pracy na finiszu. Samozatrudnienie jak etat
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę