Zachowanie terminu wniesienia skargi na czynności komornika

Złożyłem wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika przy Sądzie Rejonowym w Y. Dłużnik zareagował na informację o podjęciu postępowania komorniczego i, po dwóch dniach, wpłacił całą prawomocnie zasądzoną należność. Mimo że komornik nie podjął de facto żadnych czynności, naliczył mi wysoką opłatę egzekucyjną. Pouczył mnie, że w ciągu siedmiu dni od daty zawiadomienia o dokonaniu tejże czynności przysługuje mi prawo do wniesienia skargi, którą należy skierować do Sądu Rejonowego w Y. Tak też zrobiłam. Sąd ten uznał się jednak za miejscowo niewłaściwy i po miesiącu przekazał skargę Sądowi Rejonowemu w B. Czy sąd w B może odrzucić skargę bez merytorycznego rozpoznania wobec otrzymania jej po upływie tygodniowego terminu na zaskarżenie przeze mnie czynności komornika? – pyta czytelnik.

Publikacja: 08.12.2017 03:00

Zachowanie terminu wniesienia skargi na czynności komornika

Foto: Fotolia.com

Zgodnie z art. 200 § 1 k.p.c. sąd, który stwierdzi swą niewłaściwość, przekazuje sprawę temu właściwemu. Postanowienie zaś, w tym zakresie, fakultatywnie zapada na posiedzeniu niejawnym. Czynności dokonane w sądzie niewłaściwym pozostają jednak w mocy (art. 200 § 3 k.p.c.).

Odpowiadając zatem na pytanie: jeżeli czytelnik skierował skargę na czynność komornika w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia o wysokości opłaty egzekucyjnej, to nawet, gdy została ona wniesiona do Sądu Rejonowego w Y, a nie – w B, to i tak zostanie merytorycznie rozpoznana. Będzie ona bowiem uznana za wniesioną z zachowaniem ustawowego terminu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne