Trudniej o dofinansowanie z ZUS projektów na prewencję wypadkową

Od 2018 r. zacznie obowiązywać nowa procedura przyznawania środków na działania mające zapobiegać wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Płatnicy będą musieli przystąpić do konkursu ogłaszanego tylko raz w roku. Wsparcia pozbawi zaległość tak w ZUS, jak i w skarbówce.

Publikacja: 30.11.2017 05:30

Trudniej o dofinansowanie z ZUS projektów na prewencję wypadkową

Foto: 123RF

Nową procedurę ubiegania się przez płatników składek o dofinansowanie działań na rzecz prewencji reguluje ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU poz. 2179). Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Finansowanie działalności związanej z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym należy do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje na to art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1773.; dalej: ustawa wypadkowa). ZUS ma dofinansowywać przede wszystkim te działania płatników, które są skierowane na utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych osób przez cały okres ich aktywności zawodowej.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki