Czy płaca ze zlecenia musi być w tym samym miesiącu, co praca?

Przy umowie zlecenia zawartej na dłużej niż miesiąc, zleceniobiorca musi otrzymywać wynagrodzenie w minimalnej części co najmniej raz w miesiącu. Może to być jednak miesiąc następny po tym, w którym wykonywał pracę.

Publikacja: 14.09.2017 06:30

Czy płaca ze zlecenia musi być w tym samym miesiącu, co praca?

Foto: Fotolia.com

- Zawieramy kilkumiesięczne umowy zlecenia. Miesięczne wynagrodzenie zdecydowanie przekracza kwotę wynikającą z przemnożenia godzin przez stawkę minimalną. Czytałem, że wynagrodzenie z takiej umowy musi być wypłacane co miesiąc (to zawsze robimy), ale w miesiącu, którego dotyczy. Czy rzeczywiście przepisy na to wskazują? – pyta czytelnik.

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu narzucają wypłatę wynagrodzenia wynikającego ze stawki minimalnej (a więc niekoniecznie całej należnej kwoty za usługi) co najmniej raz w miesiącu, gdy umowa jest zawierana na okres dłuższy niż miesięczny. Pojawiła się interpretacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazująca, że oznacza to konieczność płatności dokonanej w każdym miesiącu (np. za wrzesień we wrześniu). Powszechnie podejście to jest jednak krytykowane jako niewynikające z przepisów i kompletnie nierealne w praktyce. Zgodnie z art. 744 k. c., w razie odpłatnego zlecenia wynagrodzenie należy się przyjmującemu dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych. Tu pojawia się obecnie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która dzieli zlecenia (oraz umowy dotyczące świadczenia usług, do których stosujemy przepisy o zleceniu) na dwie grupy:

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama