Reklama
Rozwiń

Roszczenie regresowe do wspólnika spółki jawnej

Gdyby nawet założyć, że powód (wspólnik w spółce jawnej) mógłby dochodzić w oparciu o regulację art. 31 kodeksu spółek handlowych od pozwanego (drugiego wspólnika), całej wierzytelności przysługującej mu przeciwko spółce i uzyskałby zaspokojenie tej wierzytelności, to wówczas przyjąć należy, że pozwany mógłby wystąpić przeciwko powodowi z roszczeniem regresowym.

Publikacja: 04.08.2017 05:40

Roszczenie regresowe do wspólnika spółki jawnej

Foto: 123RF

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 27 kwietnia 2016 r., I ACa 1572/15.

Powód i pozwany zawarli umowę spółki jawnej w celu prowadzenia młyna zbożowego. W umowie spółki postanowiono, że udziały wspólników w majątku spółki, w zyskach i stratach spółki są równe i wynoszą po 50 proc., natomiast za zobowiązania spółki wobec osób trzecich wspólnicy odpowiadają solidarnie ze sobą i spółką. W okresie funkcjonowania spółki jawnej powód - w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (PPH X) – dostarczał na rzecz spółki jawnej zboże. Zapłatę za dostarczony towar powód otrzymywał gotówką, przelewem na konto, ewentualnie w naturze w postaci otrębów żytnich. Współpraca ta miała charakter nieformalny i dokumentowana była jedynie poprzez prywatne zapisy prowadzone przez powoda. Spółka jawna nie płaciła regularnie za dostawy dokonywane przez powoda, wobec czego powstał wobec powoda dług. Na jednym z zebrań wspólników 18 marca 2010 r. wspólnicy spółki uzgodnili, że zadłużenie młyna wobec powoda wynosi 428 846 zł. Na poczet tego zadłużenia pozwany wpłacił (w 2013 r.) 1000 zł. Pozostała kwota zadłużenia nie została spłacona.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku