Reklama
Rozwiń

Wypadek przy pracy - ustalenia konieczne nawet długo powypadku

Po wypadku przy pracy pracodawca musi wszcząć postępowanie w celu ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia. Nie zwalnia go z tego fakt ujawnienia zdarzenia po miesiącu czy roku. Do sporządzonego protokołu poszkodowany może wnieść uwagi i zastrzeżenia.

Publikacja: 06.06.2017 06:00

Zawiadomienie pracodawcy o wypadku to obowiązek nie tylko poszkodowanego pracownika, ale też świadkó

Zawiadomienie pracodawcy o wypadku to obowiązek nie tylko poszkodowanego pracownika, ale też świadków.

Foto: Fotolia

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Brak jednego z tych czterech elementów powoduje, że zdarzenia nie można uznać za wypadek przy pracy.

Wystąpienie wypadku na terenie zakładu pracy nie powinno pozostać prywatną sprawą poszkodowanego. Pracownik, który uległ wypadkowi, powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie swojego przełożonego, jeśli stan zdrowia mu na to pozwala. W praktyce nie zawsze się tak dzieje. Część wypadków dochodzi bowiem z przyczyn zawinionych przez pracowników, którzy nie zawsze traktują z należytą powagą kwestie związane z bezpieczeństwem wykonywanej pracy. Poszkodowany, który ma świadomość, że wypadek miał miejsce wyłącznie z jego winy, może mieć opory z ujawnieniem informacji o zdarzeniu w obawie przed konsekwencjami. Pracodawca może bowiem nałożyć na niego karę porządkową, a w skrajnych sytuacjach nawet rozwiązać umowę na skutek rażąco ciężkiego naruszenia zasad bhp. Nie można więc wykluczyć, że informacje o części wypadków zostają zatajone lub przekazane przez przypadek, długo po zdarzeniu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku