Obowiązki po przejęciu zakładu pracy: Układ zbiorowy pracy podąża za pracownikiem

Po przejęciu zakładu pracy obowiązkiem nowego pracodawcy może być przestrzeganie nie tylko postanowień układu zbiorowego pracy obowiązującego w dniu przejścia, ale także przepisów zmieniających albo zastępujących ten układ, nawet gdy nowy pracodawca nie jest stroną układu.

Publikacja: 25.05.2017 07:20

Obowiązki po przejęciu zakładu pracy: Układ zbiorowy pracy podąża za pracownikiem

Foto: www.sxc.hu

Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 27 kwietnia 2017 r. w sprawach połączonych Asklepios Kliniken Langen-Seligenstadt GmbH przeciwko Ivanowi Felji oraz Asklepios Diensteleistungsgesellschaft mbH przeciwko Vittorii Graf (C-680/15 oraz C-681/15).

W tej sprawie oboje pracownicy byli zatrudnieni w szpitalu publicznym. Ivan Felja wykonywał tam pracę dozorcy/ogrodnika, a Vittoria Graf była zatrudniona w charakterze pomocy pielęgniarskiej. Pracownicy byli objęci układem zbiorowym pracy. Ich umowy o pracę zawierały tzw. klauzulę dynamiczną, zgodnie z którą ich stosunek pracy jest regulowany przez federalny układ zbiorowy, a w przyszłości przez układy zbiorowe, które będą go uzupełniały, zmieniały lub zastępowały.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki