Straty w firmie spowodowane przez przestępstwo - komentuje Jerzy Kowalski

Przedsiębiorca zwykle ma większy majątek niż przeciętny Kowalski. Dlatego też jest bardziej narażony na zuchwałe czyny przestępcze, które godzą w jego pieniądze i środki produkcji.

Publikacja: 19.05.2017 02:00

Straty w firmie spowodowane przez przestępstwo - komentuje Jerzy Kowalski

Foto: Fotolia.com

Jego straty w takich sytuacjach są dotkliwsze i najczęściej uderzają w większe grono osób – pracowników. Mogą prowadzić do likwidacji czy upadłości małej czy średniej firmy. Duże spółki żyją bardziej komfortowo. Potrafią sobie dość sprawnie zrekompensować straty spowodowane, np. kradzieżą jej majątku czy oszustwem na jej szkodę. Są dobrze ubezpieczone, mają stosowne rezerwy finansowe, systemy zabezpieczeń, strażników, ochroniarzy i mnóstwo kamer w obiektach firmowych. Co jednak ma zrobić skromny usługodawca, sklepikarz, przewoźnik towarów, taksówkarz, właściciel warsztatu samochodowego, czy drobny producent atrakcyjnych rynkowo gadżetów, gdy jego dorobek finansowy, urządzenia produkcyjne czy maszyny staną się łupem złodzieja. Prawo karne jest dla naszego skrzywdzonego i okradzionego przedsiębiorcy mało pomocne. Żadną pociechą nie jest dla niego wsadzenie przestępcy na dwa czy trzy lata do więzienia. Dla przedsiębiorcy ważna jest rekompensata poniesionych przez niego strat, po to by jego kapitał produkcyjny nie malał a służył wzrostowi krajowego PKB. Jak ją osiągnąć, co zrobić by przestępca, który jest też swoistym dłużnikiem okradzionego przedsiębiorcy oddał to, co wziął bezprawnie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki