Reklama
Rozwiń

Pracownik, który skłamał ws. kwalifikacji straci posadę

Szef ma prawo żądać od starającego się o etat potwierdzenia kwalifikacji i doświadczenia. Przedłożenie dokumentów podrobionych czy przerobionych uzasadnia odmowę zatrudnienia. Ujawnienie tego faktu w trakcie współpracy może być podstawą dyscyplinarki.

Aktualizacja: 26.03.2017 11:54 Publikacja: 26.03.2017 08:00

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami grozi grzywna, a nawet więzienie.

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami grozi grzywna, a nawet więzienie.

Foto: shutterstock

Wykonywanie pracy wymaga właściwych kwalifikacji oraz doświadczenia. Otrzymanie posady wiąże się z koniecznością ujawnienia pracodawcy określonych danych osobowych, jak również przedłożenia świadectw pracy z poprzednich firm lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia.

Od ubiegającego się o zatrudnienie przyszły pracodawca ma prawo zażądać dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy. Jest to naturalne z uwagi na fakt, iż musi mieć pewność, że zatrudnia właściwą osobę. Trudno bowiem widzieć sens w zatrudnieniu np. osoby niemającej prawa jazdy na stanowisku kierowcy, w agencji ochrony mienia – skazanego prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, a na posadę nauczyciela przyjąć kogoś bez właściwego wykształcenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego