Wartość opcji: od czego zależy

W dacie zawarcia transakcji, nabytą opcję należy zaliczyć do krótkoterminowych aktywów finansowych i wykazać w cenie nabycia. Obejmuje ona zapłaconą premię oraz ewentualne prowizje maklerskie i opłaty giełdowe.

Publikacja: 01.02.2017 01:00

Wartość opcji: od czego zależy

Foto: 123RF

Opcja jest kontraktem, w ramach którego następuje nabycie prawa kupna (opcja kupna) lub sprzedaży (opcja sprzedaży) aktywów bazowych po określonej z góry cenie i w określonym terminie. Wartość opcji zależy od wartości instrumentów bazowych (walut, towarów, akcji, obligacji, stóp procentowych, indeksów giełdowych). Opcje mogą występować zarówno w obrocie giełdowym, jak i pozagiełdowym.

Cechą charakterystyczną opcji są asymetryczne (różne) prawa i obowiązki stron kontraktu. Nabywca opcji otrzymuje prawo kupna lub sprzedaży określonych aktywów, ale bez obowiązku wykonania transakcji. W zamian uiszcza on na rzecz wystawcy tzw. premię opcyjną. Nabywca opcji naraża się jedynie na ryzyko utraty zapłaconej premii opcyjnej (jeżeli cena instrumentu podstawowego stanie się dla niego niekorzystna i wykorzystanie opcji będzie nieopłacalne). Z kolei, wystawca opcji nie ma możliwości rezygnacji z wykonania kontraktu, nawet wówczas, gdy cena instrumentu bazowego jest dla niego niekorzystna. Dlatego przy transakcjach giełdowych wystawcy opcji mają obowiązek wniesienia depozytu zabezpieczającego. Wystawiający opcję przyjmuje „pozycję krótką" w kontrakcie, natomiast posiadacz opcji przyjmuje „pozycję długą". Rozliczenie opcji może wiązać się z koniecznością fizycznej dostawy instrumentu podstawowego, może mieć również charakter pieniężny.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki